xmlprague2009_logo_245px

Restaurace, XML a Nový přírůstek do týmu

Za vším hledej story

Nic na světě se jentak z ničeho nic neobjeví, všechno má nějaký svůj příběh, nějakou svou historii a i za mým zapojením do projektu Birne stojí příběh, který se na následujících řádcích pokusím v rychlosti popsat.

První projekt

Icon-72@2xLukáše jsem poznal na konci prvního semestru bakalářského studia na VŠE. První “vývojářský” projekt, který jsme spolu zpracovávali byl restaurační systém s uzpůsobeným rozhraním pro dotykové monitory ( představte si normální restaurační systém, jen s většími tlačítky :)). Tento systém byl napsán v Javě a sloužil jen pro výuku předmětu Softwarové inženýrství, napověděl nám ale, že by nám případná budoucí spolupráce na dalších projektech mohla sedět.

Od té doby uteklo spoustu času, spoustu společných školních projektů, na kterých jsme zjistili, že spolupráce skutečně klape. Také jsme se pokusili o několik skutečných projektů, které ovšem zůstali jen ve fázi nápadu, alespoň prozatím. Ale nyní už se dostávám k tomu, jak jsem se dostal k Birne.

Nový přírůstek

xmlprague2009_logo_245pxJedné únorové neděle roku 2013 jsme s Lukášem už třetí den pomáhali pořádat další ročník konference XML Prague. Seděli jsme tak ve Vencovského aule, ve které zrovna přednášel jeden z XML odborníků a čekali jsme na konec přednášky, abychom mohli rozdistribuovávat mikrofony mezi ostatní účastníky konference, kteří by měli případný dotaz na přednášejícího. Předchozí noc jsme toho moc nenaspali, takže nám úspěšně padali hlavy, když tu náhle Lukáš říká, “Naprogramujeme něco v Nette”, v polospánku jsem se zmohl jen na odpověď “No, proč ne”. Při zpětném pohledu tohle vlastně byla věta, díky které jsem se zapojil do tehdy ještě nepojmenovaného projektu, ačkoliv přiznávám, že z počátku jsem to nebral moc vážně.

Hurá do práce

Zanedlouho potom Lukáš přišel s konkrétní představou. Ta říkala, že naším produktem bude typové řešení eshopu, které budeme distribuovat v Brazílii. Proč zrovna Brazílie jste se mohli dočíst v Lukášově příspěvku “Rusko, Brazílie a Česká republika”. Již na začátku jsme si řekli, že pokud by mělo být jedno slovo, které bude náš produkt charakterizovat, mělo by jím být slovo jednoduchost. Jednoduchost používání pro zákazníka obchodu, ale také jednoduchost správy pro jeho majitele. Poté, co jsme si rozdělili práci jsme se plni elánu a nadšení vrhli do práce, ale o tom zase někdy příště …