hacked

Rusko, Brazílie a Česká republika

Rusko

hackedVšechno začalo jednoho slunného listopadového dne, kdy pršelo jako z konve. Vstal jsem, (…), pustil počítač a začal se správou svého eshopu Inlinebus.cz. Tak to bylo alespoň v plánu. Ve skutečnosti jsem pustil počítač (respektive prohlížeč) a zhrozil jsem se. Web a celý virtuální server přes noc prodělal 3. světovou válku s útočníkem z Ruska (ověřeno dle IP). Ivan vyhrál, což mě nenechalo klidným. Začal jsem se brodit weby a hledat, kde se vyskytla bezpečnostní díra. Po hodině jsem se dopátral – Prestashop a jeden jeho modul nebyl úplně vyladěný a protože je Presta nejpoužívanější opensource eshop na světě, chyby jsou zpravidla tvrdě trestány. Následovala káva, několik uklidňujících výrazů z publikace “Příruční slovník dlaždiče” a začalo opravování, patche, aktualizování děravé komponenty,…

Tento kolotoč se v roce 2012 odehrál celkem 3x, což mě dovedlo k přesvědčení, že Prestashop nebude pro budoucí fungování a prosperitu eshopu tou pravou volbou.

Brazílie

market_opportunityVšechno skončilo, respektive vyústilo, odstěhováním mé sestřenice do Brazílie. Podrobnost je jediná, má tam manžela. Po několika video-hovorech a průzkumu trhu jsme přišli na to, že v Brazílii chybí kvalitní a dostupné řešení pro internetový prodej. A protože oba máme v zádech ekonomické vzdělání a vědomí nevyužité díry na trhu nás doslova drásá, rozhodli jsme se, že vyvineme speciální řešení eshopu pro Brazílii.

Česká republika

Agile_Software_Development_methodology.svgA opět začínáme. Když se někdo rozhodne, že si postaví e-shop na zelené louce, začne čelit stovkám problémů. Platforma, jazyk, prostředí, optimalizace,… Pokud k tomu přidáte zkušenosti z provozováním eshopu a nekonečné množství nápadů, jak udělat každodenní rutinu rychleji a lépe, dostanete nekonečný “Feature list”. Kombinace předcházejícího vyústila ve víkendový bolehlav, který nepřestal ani v pondělí. V úterý se však mračna chmur začala rozpadat a vznikl vývojový plán za pomoci vlastní metodiky, která si bere ze všeho [Adžajl] to nej, respektive to nejnutnější.

 

 

E-shop 2.0

Při přemýšlení, co mi na (správě) eshopu nejvíce vadí, jsem se vymyslel 13 hlavních důvodů. Popisovat je budu příště (nebo přes příště). Důležité však je, že současné eshopy mají prakticky totožnou funkcionalitu, jsou extrémně robustní a nedělají věci jednoduše. Proto jsme si vytvořili malý hype a naše řešení hrdě nazýváme E-shop 2.0 – neboli e-commerce řešení druhé generace. Pokud se povede, bude to opravdu skvělé!